Znanstveni piknik 2022.

Autor: Mirjana Lesić, 25. 9. 2022.

Ovogodišnji jedanaesti po redu znanstveni piknik održava se 23. i 24. rujna 2022. u organizaciji  Udruge Profesor Baltazar, CARNET-a, Instituta Ruđer Bošković, Krapinsko-zagorske županije, Općine Gornja Stubica i Grada Donja Stubica i pod pokroviteljstvom je Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Učenici sedmih razreda OŠ Ivane Brlić-Mažuranić Ogulin i učenici sedmog i osmog razreda PŠ Drežnica sa svojim razrednicama u petak, 23. rujna 2022. godine, izvanučioničku nastavu proveli su u prelijepom Hrvatskom Zagorju, u Gornjoj Stubici na  jedanaestom znanstvenom pikniku.

Učenici  su bili oduševljeni krajolikom Hrvatskog Zagorja, ali i brojnim radionicama na kojima su imali priliku na interaktivan, zabavan i zanimljiv način upoznati znanost. Organizirane su brojne radionice i predavanja na otvorenom s ciljem motiviranja učenika kroz neformalno učenje i popularizaciju znanosti i umjetnosti - STEAM.

Na znanstvenom pikniku, učenici su putem edukativnih radionica, znanstvenih show programa, zanimljivih interaktivno-umjetničkih radionica otkrivali  tajne šifre, pronalazili su Hrašćanski meteorit, upoznali su se s izradom origamija, 3 D printanjem, upoznali su judo, vidjeli su puno kemijskih pokusa, naučili su o autohtonim i invazivnim vrstama drveća, naučiti su sve o jajima, dinosaurima, robotima u istraživanju Svemira, o stanicama, o organskim sustavima čovjeka, o našoj geobaštini, o  matematici u pokretu, učenici su mogli kušati sladoled i  još puno, puno toga. Osobitu ulogu u ovom znanstvenom pikniku imale su brojne udruge, znanstvene institucije, osnovne i srednje škole, a učenici i nastavnici svojim posjetom doprinijeli su raznolikosti i bogatstvu ovogodišnje ponude piknika.

Naši učenici su posjetili i barokni dvorac Oršić, Muzej seljačkih buna. Stalni postav muzeja seljačkih buna prikazuje razvoj feudalizma na području sjeverozapadne Hrvatske te Seljačku bunu iz 1573. godine. Učenici su dobili zadatak da nakon razgledavanja dvorca, u parovima, riješe radni listić naziva „Seljačka buna“ kako bi što bolje usvojili novo znanje.

Veselo druženjem sedmaša i osmaša nastavilo se u Zagrebu, u Areni centru, gdje su se učenici prošetali i pojeli obrok u MC Donaldsu, a nakon toga smo svi krenuli put Ogulina i naše škole. Roditelji su dočekali učenike koji su bili puni pozitivnih utisaka s ove jednodnevne izvanučonične nastave.

Pripremila: Razrednica 7. b razreda: Amalija Misir-Čujko;

Razrednica 7. a razreda: Katarina Magdić

Razrednica 7. c razreda: Ankica Salopek-Šlat

Razrednica 7. razreda PŠ Drežnica: Monika Milanović

Foto: Razrednice 7-ih razreda.