Festival znanosti i u razrednoj nastavi- „Trčim, gledam, razmišljam“

Autor: Mirjana Lesić, 2. 5. 2024.

Učenici 2. b i 4.b razreda Osnovne škole Ivane Brlić-Mažuranić Ogulin sudjelovali su 23. travnja 2024. na ovogodišnjem Festivalu znanosti, a glavna teme ove godine bila je inteligencija. Naziv radionice koju su isplanirale i organizirale učiteljice Glorija Domitrović i Renata Hasan  bila je „Trčim, gledam, razmišljam“.  Aktivnosti koje su provođene odnosile su se na sportsku i prostornu inteligenciju.

Sportska inteligencija temelji se na koordinaciji pokreta i fizičkoj izvedbi fleksibilnosti, agilnosti, izdržljivosti i perceptivnoj kompetenciji. Učenici su ekipno rješavali brojne zadatke na sportskom poligonu u školskoj sportskoj dvorani, a poligon je uključivao kontrolu finih i složenih motoričkih pokreta i sposobnost baratanja različitim predmetima. Učenici su bili podijeljeni u grupe jednakog broja članova i dobi te su natjecanjem pokazali različite sportske sposobnosti..

Nakon sporta, učenici u već raspoređenim grupama ekipno su pristupili zadacima perceptivne orijentacije čiji je pokazatelj prostorna inteligencija. Učenici sa dobro razvijenom ovom vrstom inteligencije izvrsno primjećuju  boje i oblike, dobri su u vizualnim zagonetkama, s lakoćom razumiju  upute i dobro vide cjelinu prije detalja. Aktivnosti su se odnosile na traženje skrivenih pojmova koji su bili objašnjeni kroz jezične zagonetke. Učenici su na nekoliko lokacija u školi trebali pronaći sve zadane riječi kako bi složili traženi pojam.

Ekipe koje su složile traženi pojam „Festi val zna nosti 2024.“ i pribrajanjem rezultata sportskog poligona mogle su biti na popisu za proglašenje pobjednika natjecanja. Iako smo imali pobjednike, zaključili smo kao smo mi svi pobjednici jer smo uživali u pripremljenim aktivnostima.

Učiteljice Glorija Domitrović i Renata Hasan