DAN OSNOVNE ŠKOLE IVANE BRLIĆ – MAŽURANIĆ OGULIN

Autor: Mirjana Lesić, 17. 4. 2023.

Svake godine, 18. travnja, na dan rođenja Ivane Brlić  Mažuranić, slavne spisateljice i hrvatskog Andersena, Osnovna škola Ivane Brlić  Mažuranić Ogulin slavi Dan škole.

Proslavu Dana Škole trebali smo započeti danas, u ponedjeljak , 17. travnja snimanjem Milenijske fotografije Šime Strikomana, ali smo zbog vremenskih prilika najavljeno otkazali.

Sutra ćemo položiti cvijeće na Spomen kuću i bistu Ivane Brlić  Mažuranić, a u 11,00 sati velikoj dvorani Gradske knjižnice i čitaonice upriličit ćemo svečani program i koncert učenika Osnovne glazbene škole pri Osnovnoj školi Ivane Brlić  Mažuranić Ogulin. Naime, ove godine obilježavamo 45 godina rada naše Glazbene škole.

Povijesni razvoj ove škole tekao je još od 12. svibnja 1972. godine kada je pri Radničkom sveučilištu Ogulin počeo s radom Tečaj osnovnog glazbenog obrazovanja za učenike nižeg uzrasta ogulinskog područja. Reorganizacijom mreže osnovnih škola općine Ogulin, glazbeno obrazovanje, kao svoju djelatnost, dobiva Odlukom općinskih struktura Osnovna škola Ivane Brlić - Mažuranić Ogulin (tada Osnovna škola Jure Kaurić) od 1. rujna 1978. godine.

Od 2011. godine, a prema Rješenju MZOS od 27. svibnja (KLASA: UP/I-602-02/10-01/29; URBROJ: 533-10-11-5) naša glazbena škola ostvarila je svoju samostalnost i dobila ime Osnovna glazbena škola pri Osnovnoj školi Ivane Brlić – Mažuranić Ogulin.

Interes roditelja i učenika za pohađanje Glazbene škole u Ogulinu vrlo je velik te u ovoj školskoj godini imamo upisanih 102 učenika u 6 razrednih odjela.

Povodom obilježavanja 40 godina rada Osnovne glazbene škole 2018. godine izdali smo Fotomonografiju Glazbene škole koju su priredili učitelji naše glazbene škole s gđom. ravnateljicom Anđelkom Salopek.

U 2022. godini tamburaški orkestar naše Glazbene škole su 3. travnja 2022. godine na županijskoj smotri dječjeg folklora u Zorin domu ostvarili izvrstan uspjeh te su se s dječjim ansamblom KUD – a Klek Ogulin plasirali na državnu smotru Vinkovačke jeseni. Kroz 2022. godinu sudjelovali su na smotrama tamburaša na Pašmanu, Sibinju, Kraljevici, Bosiljevu, a u kolovozu 2022. bili su u Makedoniji, Ohrid.

I ove godine raspisali smo 3. Likovno–literarni natječaj za učenike osnovnih škola Republike Hrvatske  „Hvala ti, hvala, Ivano, za bajke prekrasan dar!“ čiju izložbu možete pogledati u predvorju školske športske dvorane.

Svim učenicima, roditeljima i  djelatnicima škole čestitamo Dan škole, a Ivani Brlić Mažuranić se zahvaljujemo za bajke, prekrasan dar

RAVNATELJICA

Anđelka Salopek, mag.prim.educ.