OBAVIJEST RODITELJIMA UČENIKA 8.IH RAZREDA OŠ IVANE BRLIĆ – MAŽURANIĆ OGULIN O PROVOĐENJU NACIONALNIH ISPITA KOD UČENIKA 8. IH RAZREDA.

Autor: Mirjana Lesić, 3. 3. 2023.

Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja u školskoj godini 2022./2023. nastavlja provedbu nacionalnih ispita za učenike 8. razreda koji obuhvaćaju odgojno-obrazovne ishode i nastavne sadržaje Hrvatskoga jezika, Matematike, prvog stranog jezika (Engleski jezik ili Njemački jezik), Geografije, Povijesti, Biologije, Kemije i Fizike prema sljedećem rasporedu:

Hrvatski jezik 13.3.2023. od  9:00-10,30 i 11:00-12:30, Prvi strani jezik (Engleski jezik ili Njemački jezik) 15.3.2023.  od 9:00-9:45 i 10:00-10:45, Matematika 17.3.2023.  od 9:00-10:30, Biologija 21.3.2023.  od 9:00-10:30, Fizika 23.3.2023.  od 9:00-10:30, Geografija 27.3.2023.  od 9:00-10:10, Kemija 29.3.2023.  od 9:00-10:30 i Povijest 31.3.2023.  od 9:00-10:10.

Učenici 8.ih razreda dolaze u školu pisati ispite prema navedenim terminima, a od 13 sati imaju online nastavu prema redovitom rasporedu. Također, u vrijeme pisanja nacionalnih ispita nema pisanih provjera.

Učenici razredne nastave i učenici 5. – 7. razreda imaju nastavu prema redovnom rasporedu.

Učenici s individualizacijom i/ili prilagodbom programa imat će pravo na ispite s prilagođenim sadržajem i/ili s prilagodbom ispitne tehnologije:

• prilagodba ispitne tehnologije (uvećani font, produljeno vrijeme pisanja, pisanje u zasebnoj prostoriji, pisanje s osobnim pomagačem, ispiti na Brailleovu pismu)
  • sadržajna prilagodba.

Ispite će ocjenjivati učitelji prema unaprijed određenim pravilima i kriterijima koji će proći posebne edukacije prije početka ocjenjivanja.

Ispiti će se ocjenjivati tijekom proljetnih praznika.

Ispiti će biti u potpunosti anonimni, čime će se nastojati izbjeći subjektivnost ocjenjivača u odnosu na pojedine učenike.

Ispite s prilagodbom ispitne tehnologije i/ili prilagodbom sadržaja ocjenjivat će zajedno predmetni stručnjak i stručnjak za prilagodbu.

Za nacionalne ispite nisu potrebne nikakve dodatne pripreme:

• nije potrebno ponavljanje gradiva petoga, šestoga i sedmoga razreda
  • nije potrebno traženje starih udžbenika
  • nisu potrebne instrukcije.
  • Cilj je nacionalnih ispita dobivanje realistične slike  postignuća koja su proistekla iz redovite, dodatne i dopunske nastave.

Ispiti dolaze školskom koordinatoru nekoliko dana prije provedbe. Ispiti su zapakirani s točno navedenim imenom i prezimenom učenika. Svi dežurni učitelji ispunjavaju izjavu o zaštiti tajnosti podataka i  ispunjavaju i evidencijski obrazac za ispitnu prostoriju (vrijeme početka čitanja uputa, vrijeme početka pisanja ispita, vrijeme kada je netko od učenika u pratnji učitelja izašao na toalet, zapisuje učenike koji nisu pristupili s točno navedenim razlogom izostanka, vrijeme završetka te eventualne primjedbe).

Osobni podatci obrađuju se na temelju članka 4. stavka 2. podstavka 6. i članka 4. stavka 3. Zakona o Nacionalnom centru za vanjsko vrednovanje obrazovanja2, čime je propisano da Centar kao javna ustanova organizira i provodi sve vrste ispita temeljenih na nacionalnim standardima uključujući i državnu maturu te da u provođenju tih ispita Centar ima javne ovlasti.

S obzirom na to da je riječ o zadaći od javnog interesa koja se izvršava na temelju navedene zakonske odredbe, što znači da se osobni podatci obrađuju na temelju čl. 6. st. 1. točke (e) Uredbe, za obradu osobnih podataka radi provedbe nacionalnih ispita nije potrebna privola.

U slučaju nedolaska učenika na pisanje testa potrebna je ispričnica liječnika ili službene ustanove.

Škola će putem e-maila dobiti grupne rezultate svakog predmeta (nacionalnu razinu i školsku)

Individualni rezultati svih učenika bit će  dostupni putem Carnet Delta aplikacije za analitiku učenja (https://delta.e-skole.hr/). Učenici Carnet Delta aplikaciji za analitiku učenja pristupaju svojim AAI identite

Nacionalni ispiti provode se u matičnoj školi, s početkom u 9.00 sati, a u PŠ Drežnica također za učenike 8.ih razreda s početkom u 9:00 sati.

Ravnatelji i školski koordinatori dobit će Uputu o provedbi nacionalnih ispita s kojima će razrednici 8.ih razreda, o istom, upoznati učenike na satovima razrednika.

Budući da smo na vrijeme krenuli s pripremama i organizacijom rada u vrijeme provedbe nacionalnih ispita, ne očekujemo nikakve poteškoće te se nadamo da ćemo i ovaj izazov uspješno realizirati.

Za sva dodatna pitanja, učenici i roditelji neka se obrate svojim razrednicima, a svim učenicima želimo mnogo uspjeha u pisanju nacionalnih ispita u ožujku 2023. godine! Sretno!