Projekt: Izrada domaćih sapuna „Vila Kosjenka“

Autor: Mirjana Lesić, 20. 1. 2023.

Među mnogim aktivnostima i projektima u našoj školi OŠ Ivane Brlić Mažuranić Ogulin od ove školske godine posebno su vrijedni učenici 7.b, kao i učenice 8.b razreda, ali i učenici 7. r PŠ Drežnica, koji vrlo zainteresirano i spretno izrađuje sapune.

Danas je bez sapuna život nezamisliv. Izbor sapuna velik je: postoje tekući, čvrsti, mirisni sapuni, sapuni u boji, protuupalni, dezinficirajući, itd.

Ali, nema boljega sapuna od onoga koji su učenici samostalno izradili i dizajnirali jer ih njihovih ruku djelo čini zadovoljnima i ponosnima.

Učenici koriste hladni postupak izrade sapuna koji, za razliku od toploga postupka, traje kraće, ali je dozrijevanje sapuna znatno dulje.

Njihov sapun je rezultat miješanja masnoća (najčešće svinjska mast, maslinovo ulje, ricinusovo ulje, kantarionovo ulje) s natrijevom lužinom. Miješanjem lužine i masnoće dolazi do reakcije saponifikacije, pri čemu se lužina polako neutralizira tijekom nekoliko tjedana sazrijevanja sapuna (4 do 6 tjedana).

Ključno u izradi sapuna hladnim postupkom je pravilno odmjeravanje i vaganje sviju sastojaka čija se količina određuje točnim izračunom prema saponifikacijskom kalkulatoru.

ZA IZRADU SAPUNA POTREBAN JE SLJEDEĆI PRIBOR:

• zaštitna oprema (rukavice i naočale)
  • posuda za izradu sapuna od nehrđajućeg čelika ili plastike
  • posuda ili vrč za mjerenje
  • vaga
  • žlice različitih veličina
  • kapaljka
  • kalupi
  • stara deka ili ručnik
  • natrijev hidroksid
  • stakleni štapić
  • termometar i
  • razni dodaci

Učenicima je najzabavniji, ali ne i manje važan dio procesa izrade sapuna onaj u kojemu osmišljavaju, biraju i u smjesu dodaju različite dodatke kao što su:

prirodne boje, eterična ulja, kakao, mljevena paprika, cvjetovi aromatičnog bilja (uzgojeni u školskom vrtu) i slično − ovisno o željenim svojstvima sapuna.

Nakon toga smjesu izlijevaju u plastične ili silikonske kalupe različitih oblika, najčešće zvjezdica, anđelića, kalupa s maslinovom grančicom, pred božićne blagdane koriste se kalupi s božićnim motivima.

Vrijeme potrebno za zgušnjavanje smjese kako bi postala dovoljno tvrda za vađenje iz kalupa obično je 2 do 3 dana, nakon čega se može rezati i slagati na papir te ostaviti u dobro ventiliranoj prostoriji s prirodnim izvorom svjetlosti da sazrije tijekom narednih 4 do 6 tjedana.

Svi materijali koje učenici koriste su prirodni, a posude i pribor su plastični ili od silikona zbog moguće reakcije natrijeve lužine sa staklom ili metalom.

Učenici su izuzetno zadovoljni rezultatima svoga rada i dobivenim sapunima te činjenicom da mogu pokazati i razvijati kreativnost, surađivati. Izrada sapuna je izazov, a “naši kemičari“ najviše se raduju što će svojim sapunima razveseliti prijatelje i obitelj.

Učiteljice voditeljice projekta:

Amalija Misir- Čujko, učiteljica prirode i biologije