„RVACKI PO OGULINSKI“

Autor: Mirjana Lesić, 23. 12. 2022.

Učenici 5.- 8. razreda naše škole uključeni su u Projekt: „Rvacki po ogulinski“ koji su osmislile nastavnice hrvatskog jezika sa ciljem prikupljanja i zapisivanja ogulinskih riječi, odnosno izraza. Učenici su od početka školske godine prikupili impresivan broj, starih i već pomalo zaboravljenih ogulinskih riječi. U završnoj fazi Projekta planira se izrada ogulinsko rječnika kao i interaktivne karte pomoću koje ćemo svi zajedno moći poslušati neke izvorne, stare izraze prikupljene s užeg ogulinskog područja.

Kako bismo učenicima produbili njihova znanja o hrvatskim narječjima, ali  i osvijestili ih o jezičnim posebnostima svakoga narječja zasebno, planiramo redovito organizirati predavanja s radionicama za učenike koji marljivo rade na Projektu. Tako su učenici imali priliku sudjelovati na predavanju i radionici koju je za njih osmislila profesorica Nataša Možgon. U školskoj knjižnici 21. 12. održala je predavanje za učenike pod naslovom: Razlikovne značajke jezičnih jedinica u hrvatskim narječjima. Učenici su saznali nešto više o posebnostima ogulinskog govora koji su obilježile česte migracije te je upravo zato došlo do miješanja utjecaja  svih triju hrvatskih narječja. Nakon predavanja uslijedila je kratka radionica na kojoj su učenici mogli iz prve ruke provjeriti i saznati etimologiju upravo onih riječi koje su sami prikupili na terenu. Došli su do spoznaje kako ogulinskim govorom obiluju   izrazi upravo iz njemačkog jezika.

Nastavljamo rad na našem Projektu i planiramo s učenicima provesti još neke radionice kao i sudjelovanje na izvanučioničnoj nastavi, a sve sa ciljem približavanja ogulinskih riječi mlađim naraštajima.

Neke su riječi već pomalo zaboravljene, no naši ih učenici opet izgovaraju kako bi osvijestili pravo kulturno blago koje svi mi imamo!

Ana Musulin, prof., učitelj  savjetnik