Vjetropirasto sa Zoranom Vakulom

Autor: Mirjana Lesić, 30. 11. 2022.

U sklopu promocije projekta kojeg su pokrenuli meteorolog Zoran Vakula i ilustrator Nik Titanik, u ponedjeljak 28.studenog 2022. u Gradskoj knjižnici i čitaonici Ogulin, održana je promocija slikovnica na kojoj su sudjelovali učenici 1.a i 1.b razreda sa učiteljicama Alemkom Lovnički i Glorijom Domitrović.

Oblačasta, Vjetropirasta, Sunčasta i Pahuljasta naslovi su slikovnica  u seriji  kojima  Zoran Vakula, na djeci zanimljiv način, educira i približava djeci neke često spominjane meteorološke termine kako bi kasnije bolje razumjeli i imali koristi od meteorološke informacije, posebice u ovo doba sve očitijih klimatskih promjena i globalnog zatopljenja.

U vjetropirastom ozračju meteorolog je pokretima, okretima, penjanjem, spuštanjem i dramatizacijom motivirao  učenike za vrijeme i sve što uz njega ide.Učenici su spoznali: kako nastaje tuča, zašto je ljeti vruće, zašto pada kiša, kako nastaju munje i gromovi te kako se od njih čuvati, kako nastaju pahulje i kolika je najveća izmjerena pahulja, kako se postaje meteorolog, što je posao meteorologa, kakvo će biti vrijeme narednih dana i još mnogo toga. Gospodin Vakula je, šaljivo, na svoj način, naglasio učiteljicama da kostobolja nema veze s vremenom s kojim on gospodari. To je neko drugo vrijeme…

Najavivši slikovnicu koja će svojim sadržajem biti usmjerena na klimatske promjene i očuvanju klime o čemu bismo svi trebali brinuti, završio je ovaj susret.

Sunčasto i vjetropirasto očekujemo neki novi susret s meteorologom Zoranom Vakulom te zahvaljujemo Gradskoj knjižnici i čitaonici Ogulin na upriličenom susretu.