Međunarodni dan tolerancije

Autor: Mirjana Lesić, 18. 11. 2022.

Učenici 1-ih razreda u produženom boravku OŠ Ivane Brlić-Mažuranić Ogulin s učiteljicom Marijom Domitrović obilježili su Međunarodni dan tolerancije pod motom različiti smo – jednako smo vrijedni. Prvi dan slušali su priču Elmer, David McKee koja govori o slonu koji se razlikovao od drugih slonova u krdu. Nakon toga su bojali slona šarenim bojama.

Drugi dan, u prostoru školske knjižnice s knjižničarkom Marijom Kolić i učiteljicom Marijom, poslušali su priču “Riba duginih boja”, Marcus Pfister koja govori o najljepšoj ribi Srebrici u oceanu. Ona s vremenom zbog svoje ljepote postaje umišljena i sama. Nakon čitanja i razgovora, na papir su otisnuli svoj dlan koristeći se ljepilom, solju i vodenim bojama.
Učenici su zaključili da moramo biti tolerantni i poštivati različitosti. Ljudi mogu voljeti ono što mi ne volimo i ne voljeti ono što mi volimo. Tolerancija znači ne podlijegati ljutnji, mržnji i želji da povrijedimo drugoga. Tolerantni postajemo kada drugu osobu upoznamo, a time upoznamo i njihova mišljenja, strahove i nadanja bez obzira na to razlikuju li se od naših.