OSMAŠI NA TERENU-KRK, CRES, LOŠINJ

Autor: Mirjana Lesić, 31. 5. 2022.

26. i 27. svibnja osmaši naše škole posjetili su otoke Krk, Cres i Lošinj. Osim što su se odlično zabavili, nešto su i naučili.
Prvoga dana posjetili smo Muzej Apoksiomena i doznali kako je brončani kip mladog atlete pronađen i restauriran. U Plavom svijetu, institutu za istraživanje i zaštitu mora, slušali smo o evoluciji dupina, njihovim anatomskim i fiziološkim prilagodbama na morski okoliš, ekologiji, ponašanju i istraživanju dupina. Poslijepodne smo proveli kupajući se u moru i hotelskim bazenima. Drugoga dana posjetili smo Centar za posjetitelje i oporavilište za bjeloglave supove Beli na Cresu. Ove se ptice hrane isključivo strvinama te nikada ne jedu živi plijen. Zbog toga se može reći da u ekosustavu imaju ulogu „higijeničarske službe“ jer tako sprječavaju potencijalno širenje zaraza. Edukativno dio izleta završili smo u crkvi svete Lucije u Jurandvoru na otoku Krku. Pogledali smo repliku Bašćanske ploče, jednog od najdragocjenijih hrvatskih spomenika. Izlet smo završili kupanjem u Baškoj. Uživali smo u svemu!