Međunarodni dan mira

Autor: Mirjana Lesić, 21. 9. 2021.

Danas, 21.rujna, Međunarodni je dan mira. Utemeljila ga je Opća skupština Ujedinjenih naroda 1981. godine u svrhu obilježavanja i jačanja ideala mira među svim narodima i državama.

Učenici škola diljem svijeta na današnji dan još od 2004. godine sade stabla.To je godina kada je  WangariMaathai primila Nobelovu nagradu za mir. Maathai je 1977. godine osnovala nevladinu ekološku udrugu u Keniji čijim radom je posađeno je više od 30 milijuna stabala u toj zemlji, a ona je dobila nadimak „žena stablo“.

Globalnu akciju ENO TreePlantingDayorganizira Environment Online (ENO),  globalna školska mreža i web zajednica za održivi razvoj osnovana 2000.Naša se škola prije sedam godina, u rujnu 2014.  godine uključila u ovu akciju sadnjom dvaju stabala - tise u dvorištu matične i smreke u dvorištu područne škole u Drežnici.

Do danas je, u akciji ENO TreePlantingDay, posađeno oko 30 milijuna stabala u cijelom svijetu i naša su među njima. Pogledajte kako su narasla!

Anita Belančić