FESTIVAL ZNANOSTI 2021.

Autor: Danko Bertović, 13. 5. 2021.

Naša je škola, u okviru Festivala znanosti 2021. organizirala i dvije učeničke prezentacije. Da su nam epidemiološke mjere dozvolile, rado bismo na ove prezentacije pozvali roditelje i zainteresiranu javnost, kako je to inače i cilj samog Festivala znanosti. Međutim, u okolnostima kojima se nalazimo naša su publika bili samo učenici škole.

U srijedu 12.5.2021. održana je Mala školska konferencija o velikim ciljevima UN-a u kojoj su sudjelovali učenici šestih razreda Leon Vujnović, Mihael Vukelja, Lorena Capan, Lara Cindrić, Ivano Jelić, Mateo Musić, Viktorija Cindrić, Noa Kreč, Isabel Kirasić, Toni Stipetić i Rea Katić.

Ovi su učenici na satu informatike, pod mentorstvom Mirjane Lesić, izradili prezentaciju u alatu Sway s temom jednog od 17 ciljeva održivog razvoja UN-a. Istraživali su o održivim oceanima, kvalitetnom obrazovanju, problemu gladi u svijetu, pristupačnoj energiji, zdravlju i blagostanju te održivim gradovima. Rezultate svojih istraživanja su, uz korištenje Sway prezentacije, usmeno predstavili zainteresiranoj publici. Kako bismo se čim više približili konferencijskom tipu izlaganja, predavači su nastupali s akreditacijama sa svojim imenom i uz pridržavanje ograničenog vremena. Naravno, imali su i pravu tremu od javnog nastupa te koristili svoje govorničke vještine i svu prikupljenu hrabrost i znanje. Ovo iskustvo zasigurno će im u  budućnosti biti korisno.

U četvrtak 13.5.2021. održano je predavanje „Kako razgovarati s računalom?“ u kojem su sudionici projekta Škola budućnosti Ana Veršec, Kaja Jerak, Renato Vranješ, Karlo Bokulić, Noa Kreč, Mihael Vukelja, Vanja Stipetić i Luka Miloš predstavili izazove s kojima su se suočili, način rada i neke rezultate ovog projekta. Publika je imala priliku čuti što je to umjetna inteligencija  i treba li je se bojati, što je chatbot i kako ga izraditi te gdje se već koristi. Učenici su pokazali na koji način se izrađuje chatbot, kako se uči uz digitalnih „uputa“ i bez nadzora učitelja te podijelili svoja osobna iskustva o tome koje su vještine potrebne za ovakvu vrstu posla, kao i razloge zbog kojih su se dobrovoljno i pored osnovnih školskih obaveza upustili u ovu avanturu. Projekt Škola budućnosti je još u tijeku i nadamo se da će biti prilike izvijestiti vas o konačnim rezultatima.

Učenike je, za sudjelovanje u ovim prezentacijama, okupila i pripremila Anita Belančić.