FESTIVAL ZNANOSTI 2021.

Autor: Danko Bertović, 12. 5. 2021.

Zdravlje u bojama

Pošto je Generalna skupština UN proglasila 2021. godinu godinom voća i povrća, učenici trećih razreda Osnovne škole Ivane Brlić-Mažuranić Ogulin sudjelovali su u ovogodišnjem Festivalu znanosti s ciljem podizanja svijesti o važnoj ulozi voća i povrća u ishrani. Iz toga razloga tema aktivnosti projektnog dana ovogodišnjeg Festivala znanosti bila je „Zdravlje u bojama“.

Kao uvod u daljnje aktivnosti nastavnica TZK Katarina Magdić, sudionica projekta „Vrtim zdravi film“, održala je zanimljivo predavanje na temu pravilne prehrane i ulozi voća i povrća u svakodnevnoj prehrani. U svome predavanju naglasila je važnu ulogu doručka kao glavnog obroka u danu, optimalnu količinu namirnica u tanjuru pravilne prehrane i osnovne postavke zdrave prehrane.

Nakon odslušanog predavanja uslijedile su interaktivne aktivnosti s temom voća i povrća koje svojim sadržajem potiču kritičko mišljenje i donošenje zaključaka učenika što u potpunosti odgovara znanstvenom pristupu analize problema povezanih sa STEM područjem:

• provodljivost električne energije uporabom limuna kao baterije
  • jabuka kao medij u kojem je prezentirana kemijska reakcija sode bikarbone i octene kiseline
  • plutanje naranče-prisutnost zraka u kori naranče koji ju čini voluminoznijom
  • pucanje gumenog balona poprskanog sokom kore naranče
  • promjena boje prerezane jabuke uz prisutnost kisika

Jedna od učenicima najzanimljivijih aktivnosti bila je i miješana salata voća i povrća. Zadatak je bio prekrivenih očiju, okusom prepoznati sastojke ponuđene salate.

Uslijedile su aktivnosti gledanja poučnih filmova o voću i povrću, radionica „Vitamini u voću“, izrada stripa „Voćna prepirka“ te razvrstavanje voća i povrća u radionici „Zdravlje u bojama“.

Svoje stečeno znanje provjerili su kroz interaktivne kvizove i igre.

Zaključna aktivnost našeg projektnog dana bila je u skladu s glavnom temom pri čemu su učenici oslikavali tanjur zdravog obroka u skladu s bojama.

U organizaciji i provedbi aktivnosti ovog projektnog dana,  sudjelovale su učiteljice: Alemka Lovnički, Glorija Domitrović i Renata Hasan.

Alemka Lovnički, Glorija Domitrović, Renata Hasan

Izvori aktivnosti :