2021-11-12 13:34:04

Obilježavanje 30. godišnjice pada Saborskog

Dragi učenici,

na današnji dan 12. studenog 1991. u ruke neprijateljskih postrojbi sastavljenih od Jugoslavenske narodne armije (JNA) i paravojnih postrojbi domaćih Srba (uglavnom iz Plaškog i okolice) palo je Saborsko.

Okruženo srpskim selima Saborsko, kao jedno od prvih mjesta u Hrvatskoj, već se u proljeće 1991. našlo okruženo srpskim militantima, a od kolovoza u potpunoj blokadi.

Prvi napadi počeli su 5.08.1991. godine u ranim jutarnjim satima minobacačkim granatama iz pravca Ličke Jesenice. Branitelji Saborskog su više od tri mjeseca u okruženju odolijevali žestokim napadima agresora. Manje grupice branitelja prolazile su kroz okupirani srpski teritorij do Ogulina po streljivo i pomoć te se vraćali u Saborsko. Bili su to mahom mladići od dvadesetak godina.

12. studenoga 1991. pred općim napadom topništva, avijacije, tenkova, pješaštva i drugih agresorskih snaga branitelji su bili prisiljeni uz znatne gubitke napustiti Saborsko i otići u progonstvo zajedno s preostalim stanovništvom. Nakon pada Saborskog uslijedilo je ubijanje seljana koji nisu htjeli ili mogli napustiti selo, ukupno njih 29, pljačkanje i paljenje kuća. Katolička crkva je minirana, a groblje opustošeno.

Preživjeli seljani su se tri dana provlačili kroz šume sve do Bihaća u BiH, a potom prebačeni autobusima u Hrvatsku i smješteni s ostalim izbjeglicama po hotelima. Sve skupa, u Saborskom je ubijeno 80 ljudi, uglavnom civila, a 160 je ranjeno. Progonstvo je trajalo pune 4 godine, do Vojno-redarstvene operacije “Oluja”.

Saborsko većinski hrvatsko mjesto, prema popisu 1991. godine, imalo je 1501 stanovnika i 460 domaćinstava. Napad je bio dijelom plana etničkog čišćenja tamošnjih područja od Hrvata i inog nesrpskog stanovništva, sve u cilju postizanja etnički čistog područja.

 

RAVNATELJICA:

Anđelka Salopek, mag. prim. educ.

 

 

 


Osnovna škola Ivane Brlić-Mažuranić Ogulin