OŠ IVANE BRLIĆ – MAŽURANIĆ OGULIN U PROJEKTU GENERACIJA NOW

Autor: Mirjana Lesić, 26. 1. 2022.

Osnovna škola Ivane Brlić – Mažuranić Ogulin već treću godinu za redom sudjeluje u projektu Generacija Now.

IRIM (Institut za razvoj i inovativnost mladih) u suradnji s Hrvatskim Telekomom, uz podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja proveo je  Internet of Things (IoT) natječaj pod nazivom Generacija NOW. U projektu sudjeluju osnovne i srednje škole, knjižnice, udruge i druge edukacijske ustanove koje rade s djecom i mladima.

Projekt se provodi od šk. god. 2019./2020. Svi sudionici projekta (stotinjak ustanova u Hrvatskoj) su dobili donaciju IoT edukacijske opreme, novčana sredstva za kupnju dodatne opreme, edukaciju te stručnu mentorsku podršku.

Cilj projekta je povezivati postojeća i nova znanja u području tehnologije pri izradi kreativnih IoT projekata, razvijati kreativnost, inovativnost i razumijevanje modernih tehnologija, stvoriti priliku da učenici realiziraju projekt od koncepta do gotovog modela, da uče jedni od drugih i tako stječu samopouzdanje.

U ovogodišnji projekt Generacija NOW uključeno je 60 novih ustanova koje do sada nisu sudjelovale u projektu Generacija NOW i 109 ustanova koje su kroz sudjelovanje u prethodno provedenim projektima Generacija NOW opremljene edukacijskom tehnologijom za sudjelovanje u projektu. Kao i svake godine do sada, dobne skupine podijeljene su u 3 kategorije; osnovna škola 1. do 4. razred, osnovna škola 5. do 8. razred i srednja škola. Sudionici projekta Generacija NOW za vrijeme trajanja projekta sudjelovat će na edukacijama o korištenju opreme, mentorirati učenike u izradi 2 projekta pomoću donirane opreme i uživati podršku IRIM-ovih edukatora za sve vrijeme trajanja projekta koji se provode od studenog 2021. do kraja lipnja 2022. godine. Oprema za novouključene ustanove biti dostavljena do 20.1.2022. za Neuron i 21.1.2022. za Arduino setove.

Sve ustanove do početka edukativnih aktivnosti trebaju imati potpisane sporazume o suradnji koji su im dostavljeni poštom od strane Hrvatskog Telekoma, a nakon potpisivanja sporazuma sudionicima će biti uplaćena i novčana donacija za potrebe projekta (npr. kupnja dodatne opreme i/ili potrošnog materijala). Za sve mentore iz novouključenih ustanova održat će se online edukacije o projektu, aktivnostima i korištenju opreme. Na edukacijama mogu sudjelovati i mentori iz ustanova koje su ranije uključene u projekt  i koji žele osvježiti znanje. Oprema ostaje u trajnom vlasništvu ustanova.

Hrvatski Telekom u suradnji s IRIM-om obrazovnim institucijama osigurava edukacijsku i financijsku potporu te donira STEM opremu, u nacionalnom programu Generacije NOW dosad je sudjelovalo više od 2.200 djece i mladih diljem Hrvatske, a ulaganje iznosi više od 4,5 milijuna kuna. Voditeljica projekta je Matea Magdić, mag. educ. informatike u OŠ Ivane Brlić – Mažuranić Ogulin.