Ne želimo piti plastiku!

Autor: Danko Bertović, 30. 3. 2021.

Jasenak je mjesto u blizini Ogulina poznato po prirodnim ljepotama i po Olimpijskom centru Bjelolasica. Srce mjesta je područna škola Jasenak koja pripada Osnovnoj školi Ivane Brlić - Mažuranić Ogulin i koja ima kombinirani razredni odjel 1., 2. i 4. razreda te četiri učenika. Mjesto Jasenak pa tako i škola nema vodovodnu mrežu s pitkom vodom. Škola vodu, koja nije za piće već samo za sanitarije i čistoću, dobiva iz vodospreme, a učenici piju kupovnu flaširanu vodu. Mještani Jasenka opskrbljuju se pitkom vodom s izvora Studenac koji se nalazi u šumi u blizini škole.

Dolaskom lijepoga vremena i proljeća počela je i istraživačka nastava u školi Jasenak. Promatranje promjena u prirodi u proljeće, život biljaka i životinja, istraživanje travnjaka, šume, sve je to vuklo četiri učenika ove škole i učiteljicu Zrinku Samardžić van učionice. U blizini škole nalazi se šuma i izvor Studenac u kojima su učenici često provodili istraživačku i  izvanučioničku nastavu.

Učenici su tamo uočili veliku količinu smeća te je nastala ideja o provođenju projekta: „Ne želimo piti plastiku!“

Ciljevi projekta:

Osvijestiti važnost pitke vode za sve mještane Jasenka.

Provesti akciju čišćenja izvora pitke vode Studenac.

Spriječiti daljnje odlaganje smeća u blizini izvora pitke vode Studenac postavljanjem table s fotografijom učenika, tj. djece iz mjesta s porukom: Ne bacaj smeće! Ne želimo piti plastiku!

Spoznati na koji način smeće u kršu onečišćuje izvore vode.

Razvrstati i reciklirati plastičnu ambalažu koja se gomila kupovanjem vode u bocama jer voda iz vodovoda nije za piće.

Stvarati naviku odvajanja otpada i uvidjeti važnosti recikliranja.

Pridonositi i postati aktivan član zajednice.

Aktivnosti:

Organizirati i provesti akciju čišćenja izvora pitke vode Studenac. (zaštitna oprema, vreće, kontejner,  odvoz smeća).

Izraditi i objaviti sadržaj o akciji čišćenja.

Objavom sadržaja o akciji upoznati lokalnu zajednicu i širu javnost s akcijom i problemom odlaganja smeća.

Postaviti tablu s fotografijom učenika, tj. djece iz mjesta s porukom: Ne bacaj smeće! Ne želimo piti plastiku!

Prikupljati i zamijeniti povratnu plastičnu ambalažu (boce). Sredstva skupljati u razrednu kasicu i donirati za djecu Afrike kroz projekt Škole za Afriku.

Čitati priču Kapljica i kamen, D. Lackovića. Upoznati se s pojmovima krš, podzemne vode, kruženje vode u prirodi i spoznati na koji način se voda u kršu može onečistiti.

Provesti pokus o onečišćenju podzemnih voda u krškom kraju.

Rezultati

Očišćen izvor pitke vode Studenac.

Izrađen i objavljen video sadržaj o akciji čišćenja.

Postavljen video na mrežne stranice škole.

Poslan video lokalnoj zajednici, MO Jasenak i predsjedniku MO.

Postavljena poruka pokraj izvora Ne bacaj smeće! Ne želimo piti plastiku.

Prikupljena sredstva za projekt Škole za Afriku.

Vidljivost

Izrađen i poslan video o akciji čišćenja roditeljima i zaposlenicima PŠ u razrednu, školsku grupu.

Postavljen video na mrežne stranice škole i podijeljen na društvene mreže.

Poslan video lokalnoj zajednici, MO Jasenak i predsjedniku MO.

Postavljena poruka pokraj izvora Ne bacaj smeće! Ne želimo piti plastiku.