TERENSKA NASTAVA: ALEJA GLAGOLJAŠA – PULA – BRIJUNI

Autor: Danko Bertović, 12. 5. 2015.

U petak, 8.5.2015. učenici petih razreda naše Škole posjetili su Istru. Cilj je bio preseliti nastavu na teren i na licu mjesta upoznati se  sa povijesnim, geografskim i kulturološkim znamenitostima naše zemlje. Učenici su izlaskom iz tunela Učka osjetili čari Istarske županije te pokazali veliko zanimanje za predstojeće destinacije. Raspoloženju je uvelike pridonijelo prekrasno vrijeme i dojam da je u Istri uvijek lijepo

ALEJA GLAGOLJAŠA – projekt prof.Josipa Bratulića i kipara Želimira Janeša. To je spomenik glagoljici  koji se pruža od  Roča do Huma. Vodič Alen nas je upoznao sa svim važnim i zanimljivim pojedinostima iz povijesti i slavenske pismenosti. Spomen obilježja su se stopila s prirodom te nenametljivo govorila o svom značenju. Krenuli smo od Stupa Čakavskog sabora i onda redom Stol Ćirila i Metoda, Sijelo Klimenta Ohridskog, Vidikovac Grgura Ninskog, Glagoljski lapidarij, Klanac hrvatskog Lucidara, Uspon Istarskog razvoda, Zid hrvatskih protestanata i heretika, Odmorište  žakna Jurja, Spomenik otporu i slobodi, te na kraju Vrata Huma. U najmanjem gradu na svijetu, Humu,  rado smo se zadržali i odmorili.

Potom smo posjetili PULU i njezine znamenitosti: Kaštel, pulska luka, Augustov hram, utvrde i najpoznatiju Arenu. Slušali smo o povijesnom razvoju grada i njegovim precima: Histrima, Rimljanima i srednjovjekovnoj feudalnoj gospodi. Najdojmljivija je bila Arena gdje smo kroz povijest putovali kao Maksimus, Minimus i slični povijesni likovi čije su uloge dobili učenici. Toliko pitanja, toliko interesa, a malo vremena za još više detalja i zanimanja učenika o pojedinostima.

Već dobrano umorni uputili smo se u Fažanu gdje smo čekali brodsku liniju za  Brijune. U Fažani smo prisustvovali trodnevnom obilježavanju Titovih dana u Fažani te 70 godina  od poraza nad fašizmom. NP Brijune doživjeli smo kao oazu biljnog, životinjskog svijeta i čovjeka koji je održao sklad na tom otočju. Upoznali smo njegove prirodne vrijdnosti, kulturno-povijesnu baštinu i ključne ličnosti Brijuna: Paul Kupelwieser (austrijski poduzetnik zaslužan za oživljevanje otoka), Alojz Čufar (šumarski stručnjak zaslužan za krčnje malaričnih otoma, sadnju tisuća stabala), Robert Koch (znanstvenik, liječnik, bakteriolog), Josip Broz Tito (svjetski poznat predsjednik koji je često tu boravio i sabrao kolekciju biljnog i životinjskog svijeta). Ukratko, upoznali smo svijet koji dokazuje da je štošta moguće napraviti  iz nemogućeg, uz ideju, sredstva i vrijeme.

Iza nas je ostala povijest, kultura, nacionalno bogatstvo, međukulturno i etnično bogatstvo, sadašnjost  i tradicija, sve isprepleteno i dostojanstveno.

Puni dojmova vratili smo se u Ogulin. Sigurno je da ćemo svi  htjeti opet  doći u Istru, te je iznova doživljavati na nov način, detaljnije istraživati i oplemenjivati svoj život.

Još nešto: nismo napravili puno fotografija, spontano smo zaključili da se neke stvari ne mogu prenijeti na fotografije. Puno su važniji dojmovi koje smo upili i u našem sjećanju će trajno ostati!

Suzana Ninković i Ivana Stipetić, razrednice