Čovjek - to sam ja!

Autor: Mirjana Lesić, 10. 5. 2022.

U tjednu od 2. – 7. svibnja 2022. godine u učenici četvrtih razreda pridružili su se manifestaciji Festival znanosti 2022. Inspirativna tema „Život“ bila je poticaj za mnoge aktivnosti koje obilježavaju život.

U veseloj atmosferi prisutni su istraživali i praktičnim radom istražili različite funkcije ljudskog tijela. Na osnovu gledanog poučnog filma o sustavu ljudskih organa učenici su iz plastelina izrađivali modele sustava organa. Živopisnim radovima u bojama stvorili su prikaze koji sadrže istaknute organe svakog sustava pojedinačno.  Učenici su izrađivali i papirnatu kapu mozga na kojoj su prikazane funkcije mozga u njegovim dijelovima. Spoznali su na koji se način probavlja hrana .

Sustav  organa za kretanje i prezentaciju načina aktivacije pokreta učenici su spoznali putem predavanja. Nakon toga pristupili su izradi vrlo zanimljivog modela ljudske šake pri čemu su u modelu promatrali način  pokretanja prstiju te ga istovremeno povezali s načinom rada robotske ruke

Disanje je osnovna životna funkcija koja  je bila nezaobilazna tema uključena u sadržaj. Izradom modela pluća i prikazom načina disanja i pokreta pluća pri disanju učenici su spoznali da je i ošit važan dio u funkciji disanja čija kontrakcija omogućuje udisaj. Puhanjem balona učenici su mogli uočiti razlike u kapacitetu pluća svakoga od njih.

Koristeći IKT opremu učenici su rješavali interaktivne kvizove o zaštiti okoliša. Na taj su način ponovili da je čovjek u interakciji s prirodom i neodvojivi njezin dio.

Kroz sve aktivnosti učenici su ostvarili ishode predmeta Priroda i društvo i međupredmetnih tema povezanih sa sadržajem. Zaključili su o organiziranosti ljudskoga tijela i životnih zajednica, istražili ljudsko tijelo i zajedničku ulogu pojedinih dijelova tijela, organa i sustava organa, promatrali, istraživali, opisivali, uočili da u prirodi postoji međudjelovanje i međuovisnost, odgovorno se služili IKT opremom, upravljali svojim emocijama i svojim ponašanjem.

Kako bi ovo aktivno poslijepodne bilo još veselije provedene su igre vezane uz temu u kojima su učenici uživali.

Učiteljice: Alemka Lovnički, Glorija Domitrović i Renata Hasan