IZGRADNJA LOKALNE BEŽIČNE MREŽE U PŠ KUČINIĆI

Autor: Danko Bertović, 5. 3. 2021.

OŠ Ivane Brlić – Mažuranić Ogulin jedna je od 149 škola u Republici Hrvatskoj koja je izabrana 2015. godine u pilot projekt e-Škole. Trenutno je započeta provedba druge faze programa e-Škole koja počiva na rezultatima pilot projekta e-Škole u kojem je sudjelovala OŠ Ivane Brlić – Mažuranić Ogulin.

Druga faza programa e-Škole obuhvatit će izgradnju lokalne bežične mreže u PŠ Kučinići. Izgradnja lokalne bežične mreže se sastojat će se od tri koraka: projektiranje škole, kabliranje (postavljanje pasivne mrežne opreme) i postavljanje aktivne mrežne opreme. Uskoro očekujemo početak projektiranja na prethodno navedenoj lokaciji. Projektiranje škole sastoji se od dva obilaska škole koje obavljaju najprije arhitekti pa potom projektanti.

Prilikom projektiranja, dobavljači će od škole tražiti informacije vezane za smještaj nove mrežne i računalne opreme tako da je potrebno razmisliti o potencijalnim prostorijama (učionicama) za smještaj računalne opreme te potencijalnim prostorima za smještaj glavnog komunikacijskog ormara (uzimajući u obzir razinu buke koju proizvodi ormar i mrežna oprema unutar njega).

Važno je da se arhitektima i projektantima ukaže i na poziciju trenutnog prihvata veze, poziciju postojećih komunikacijskih ormara i postojeće mrežne opreme (unutar ili izvan komunikacijskih ormara). Također, PŠ Kučinići je energetski obnovljena 2018. godine te je važno da arhitekte i projektante obavijestimo i o energetskoj obnovi PŠ Kučinići budući da posjedujemo dokumentaciju navedenih građevinskih radova koja treba biti dostupna arhitektima i projektantima.

Postavljenje bežične lokalne mreže će omogućiti korištenje IKT tehnologije, a svakako će se ovim projektom još više unaprijediti nastava u ovoj područnoj školi. Time je OŠ Ivane Brlić – Mažuranić Ogulin osigurala svojim učenicima izvrsnu startnu poziciju samom prijavom i odabirom u ovaj projekt.

Kako je OŠ Ivane Brlić – Mažuranić Ogulin nedavno izabrana i u pilot projekt „Škola budućnosti“, ova jasno postavljena vizija škole omogućit će učenicima OŠ Ivane Brlić – Mažuranić Ogulin izvrsne kavalifikacije za učenje za budućnost kao i izvrsnu pripremu za buduća znanja i odabir zanimanja.