Pinklec na rame, put pod noge (Izvješće s terenske nastave 6. razreda)

Autor: Danko Bertović, 15. 5. 2016.

Učenici šestih razreda odradili su 6. svibnja terensku nastavu u sjevernoj Hrvatskoj. Prvo odredište bio nam je barokni grad Varaždin. Varaždin je grad u sjeverozapadnoj Hrvatskoj smješten uz obalu rijeke Drave. Središte je Varaždinske županije. Posjetili smo Varaždinsko groblje. Na groblju je posađeno oko 7 000 čempresa, javora, jasena, šimšira, breza... Posebno nam je bio zanimljiv spomenik u koji su uzidani kameni sa svih značajnijih vrhova Europe (pa i našega Kleka). Nasmijali smo se pročitavši jedan epitaf, nadgrobni natpis. Uputili smo se prema Starome gradu, najznačajnijoj povijesnoj građevini Varaždina. Na središnjem trgu neki učenici dobili su priliku zasvirati s uličnim sviračem. Iz grada bicikala, cvijeća i anđela put Trakošćana ispravio nas je Grgur Ninski.Spomenik biskupu Grguru Ninskom izradio je Ivan Meštrović. U Varaždinu je prvi od tri spomenika koja postoje u Hrvatskoj.

Dvorac Trakošćan nastao je u 13. stoljeću. Vodič nas je proveo kroz sve prostorije dvorca i pripovijedanjem nam dočarao život obitelji Drašković. Prošetali smo viteškom sobom, lovačkom dvoranom, knjižnicom, malim salonom, Julijaninom sobom, blagavaonicom, kuhinjom... Najveće oduševljene doživjeli smo u glazbenoj sobi kada je Daria zasvirala na starom klaviru iz poznate bečke radionice. Taktovi klasične skladbe ispunili su cijeli dvorac i nije bilo teško zamisliti groficu Julijanu Drašković kako sa svojim gošćama u raskošnim krinolinama uživa u popodnevnoj čajanci.

Zadnje odredište bio nam je Muzej krapinskih neandertalaca. Postav je napravljen kao vremeplov kroz povijest Svemira, Zemlje, čovjeka sve do današnjih dana,  s posebnim naglaskom na vrijeme neandertalaca. Ako čitavu povijest svijeta i svemira gledamo kao vrijeme od 24 sata, tada ljudska vrsta zauzima samo djelić sekunde. Spoznaja je to koja nam poručuje da se vrijedne i dragocjene stvari ne događaju naprečac i preko noći.

Putovanje smo započeli muziciranjem sa starim uličnim sviračem na varaždinskom trgu, svirali smo i u dvorcu, a na kraju smo se najviše opustili u autobusu kada je Karloza svirao na svojoj harmonici pjesme našega kraja. Umorni, ali veseli stigli smo u Ogulin.