ŠAH IZ DAVNINA – 2. MJESTO NA ŽUPANIJSKOJ SMOTRI UČENIČKIH ZADRUGA KARLOVAČKE ŽUPANIJE

Autor: Danko Bertović, 11. 4. 2016.

U petak, 8. travnja 2016. u OŠ Draganići u Draganićima održala se županijska smotra Učeničkih zadruga Karlovačke županije. Na smotri se okupilo  28 učenika zadrugara iz 12 osnovnih i jedne srednje škole. Predstavili su se sa začinskim biljem, krpenim lutkama, ručno rađenim keramičkim posuđem, slikama od crijepa, pekmezom od batata, karlovačkom žabom i ostalim različitim ručnim radom.

Ono što je posebno plijenilo pozornost jest "Šah iz davnina" Učeničke zadruge Regoč iz ogulinske OŠ Ivana Brlić -  Mažuranić.

Učenička zadruga Regoč djeluje od 2010. godine i ima 30 učenika; uz mentorice Ivanu Stipetić i Adrianu Vukelja šahovsku ploču izrađivalo je njih dvadesetak. Postoji još i sekcija vezilja u kojoj vjeroučiteljica Danica Blašković s učenicima radi zlatovez.

Naime, polja šahovske ploče su keramička kao i figure koje umjesto uobičajenih predstavljaju likove iz bajki.Regoč nam je kralj, kraljica je Ivana Brlić Mažuranić, lovci su Ribar Palunko i njegova žena, Legengrad nam je kula ili top, a konj nam je Kosjenka na konju dok su mali Domaći pješaci, kaže mentorica Ivana Stipetić.

Svaka šahovska figura je unikat, izrađena dječjim rukama. - Nema šablone, znači sve je ručno. Nećete pronaći niti jednu istu figuru.

Za sad je izrađena samo jedna Šahovska ploča iz davnina, i to upravo ova predstavljena na smotri, međutim mali i vrijedni Ogulinci u svojoj zadruzi već izrađuju novu.

- Sam proces nastajanja je tri tjedna jer se figure moraju sušiti na zraku dva do tri tjedna, ovisno o veličini i nakon toga idu u peć.

Cijena ove unikatne šahovske ploče s figurama iz bajki Ivane Brlić Mažuranić je 500 kuna.

preuzeto s :  http://www.radio-mreznica.hr/