ŽUPANIJSKA SMOTRA LIDRANO 2016.

Autor: Danko Bertović, 5. 3. 2016.

Ove godine naša je škola bila organizator Županijske smotre Lidrano koja se održala 2. ožujka 2016.g. u Zorin domu u Karlovcu.

Nakon opsežnih priprema na sam dan smotre uputili smo se u Karlovac u jutarnjim satima. Bili smo vrlo uzbuđeni jer smo i sami sudjelovali u nizu natjecateljskih programa, kao i u revijalnom dijelu smotre. Došavši u Zorin dom, smjestili smo se u svlačionice gdje smo odložili rekvizite te se presvukli u kostime. Uspjeli smo održati i jednu probu prije okupljanja svih sudionika. Gledalište se ubrzo ispunilo, a trema nas je napustila čim smo dotaknuli daske koje život znače. Zorin dom je pravi kazališni dom koji glumcima i recitatorima pruža idealne uvjete za izvedbu jer prava pozornica, akustičnost prostora i živo gledalište ohrabruju svakoga tko nastupa.

Susret je otvorio g. Željko Šančić, pročelnik Upravnoga odjela za prosvjetu, kulturu, tehničku kulturu, sport i informiranje Karlovačke županije, a prisutnima se obratila i ravnateljica Škole gđa Anđelka Salopek koja je prisutne upoznala s nekim značajnim podacima vezanima za našu školu.

Susret su vodile Ena Ćićak i Leonarda Grubišić, nakon što ih je za to pripremila nastavnica Ana Musulin. Imali smo priliku vidjeti 36 scenskih nastupa. Zadivili su nas pojedinačni nastupi učenika Borne Žaje te te Don Quijote učenika naše Gimnazije Bernardina Frankopana. Naučili smo mnogo o tome na što trebamo paziti pri javnom nastupu, kao i da scenski nastup može biti pravo uživanje.

Ipak, stručna povjerenstva odlučila su za državno natjecanje predložili sljedeće pojedinačne i skupne nastupe:

Osnovne škole – pojedinačni nastupi: Zvonimir Balog: „ Puž na carinskom pregledu“ – OŠ Slunj, izvodi Lovro Štefanac; skupni nastupi: Astrid Lindgren: „Pipi u školi“ Prve osnovne škole Ogulin te „ Regoč“ Ivane Brlić-Mažuranić u izvedbi učenika Osnovne škole Turanj.

Srednje škole – pojedinačni nastupi: Vesna Parun: Da si blizu, izvodi Marina Stipetić iz Srednje škole Slunj; skupni nastupi: Kristina Gavran: Spremni, izvode učenici Ekonomsko-turističke škole Karlovac.

Povjerenstva za literarni i novinarski izraz objavila su svoje odluke te će u literarnom izrazu osnovne škole predstavljati sljedeći radovi: „Divim ti se“ učenika naše škole Ilije Maravića, „ Tajna staroga grgeča“ Matije Kečkeša iz OŠ Dragojle Jarnević, „ Zvezdana noč“ Ivana Jakovljevića iz OŠ Vojnić te  Zimska šaputanja Ivana Dimitrovskog iz OŠ Draganići. Najbolji su srednjoškolski literarni radovi „ Jedanaesterac, ljubavi moja“ Seada Šabića iz Srednje školeSlunj, „ Reci mi nešto o sebi štone znam“  Matee Magdić iz Gimnazije Bernardina Frankopana Ogulin te „ Tirando“ Petre Pleše iz Gimnazije Karlovac.

Najbolji su novinarski radovi osnovnih škola rad Line Škot iz OŠ Ivan Goran Kovačić Duga Resa „ Imam posao koji obožavam“ te intervjui učenica naše škole: „ Nastavnik Dalibor Žanić – naš akcijski junak“ Stele Zajc te „ Od bakinih srebrnjaka do alpinističke zbirke“ Nikol Mišić.Najuspješniji su školski listovi „Lučonoša“ iz OŠ Dragojle Jarnević, „Slap“ OŠ Slunj te „Regoč“, list učenika naše škole. Među srednjim školama predložen je školski list Zora Gimnazije Karlovac te novinarski rad Hidroelektrane na Korani učenice Anamarije Bogović iz Srednje škole Slunj. Za državnu smotru predložena je i radijska emisija naše škole „Move week“ Svena Blaškovića i Anđela Kirasića te emisija „Igrice naše svakidašnje – zabava ili ovisnost“ iz OŠ Dubovac.

Učenici i nastavnici naše škole mogu biti zadovoljni jer je mnogo naših radova predloženo za državno natjecanje. Sudjelovanje na županijskoj smotri bilo je za nas izuzetno iskustvo. Znamo da je sve manje djece koja čitaju i vole pisanu riječ i dramsku umjetnost, no ovakve priredbe pokazuju da još ima izuzetnih pojedinaca koji upravo u tome nalaze svoj osnovni izraz. Osim toga, upoznale smo stvaralaštvo svojih vršnjaka i stekle nova prijateljstva.

Stela Zajc i Sara Srdarev, VIII. A