IZGUBLJENI ANĐEO SVETOG NIKOLE

Autor: Danko Bertović, 8. 12. 2015.

Osnovna škola Ivane Brlić – Mažuranić Ogulin je ove godine bila nositelj programa za blagdan Sv. Nikole u okviru manifestacije Advent u Ogulinu.

Predstavu „Izgubljeni anđeo sv. Nikole“ izveli su učenici 4. r. PŠ Kučinići u petak, 4. prosinca 2015. g.u Školskoj, sportskoj dvorani pri OŠ Ivane Brlić – Mažuranić u režiji Ljubice Kučinić, učiteljice i voditeljice PŠ Kučinići. Predstava je prikazana u tri termina: u 10, 30 sati za 80 – tero djece Dječjeg vrtića Bistrac Ogulin, u 13, 30 sati za oko 200 učenika 1. – 4. r. Prve osnovne škole Ogulin, u 14, 30 sati za 180 učenika 1. – 4. r. OŠ Ivane Brlić – Mažuranić Ogulin i za 60 učenika OŠ Petar Zrinski iz Zagreba koji su toga dana bili u posjetu Ogulinu i Ivaninoj kući bajke.

Dolazak sv. Nikole sva djeca s nestrpljenjem očekuju. Tako i u predstavi „Izgubljeni anđeo sv. Nikole“ skupina djece s nestrpljenjem čeka dolazak sv. Nikole kojega nema, pa nema. Pripremila su mu poklone kako bi mu zahvalila  na dobroti koju svake godine iskazuje prema njima, djeci. Tada među djecu dolazi Anđeo sv. Nikole koji je žalostan jer se izgubio. Na putovanju, u jednome gradu, Anđeo je vidio jednog dječaka koji je neoprezno prelazio ulicu. Prijetila mu je velika opasnost da ga pregazi automobil. Anđeo je raširio svoja krila i pohitio da spasi dječaka. Dok je spašavao dječaka, biskup Nikola i drugi anđeo nastavili su svoj put. Nisu uočili dječakovu opasnost pa tako ni da je Anđeo nestao. Dok je Anđeo s dječakom izbjegao nesreću, biskup Nikola i drugi anđeo otišli su daleko. Anđeo ih nije mogao stići te se izgubio i lutajući je stigao djeci. Djeca su sretna što je Anđeo s njima jer su učila na vjeronauku da su anđeli -čuvari djece. Žele nazvati mobitelom sv. Nikolu, a budući da je Anđeo sada s njima, djeca su sigurna da će i sv. Nikola doći k njima. U to dolazi sv. Nikola koji pohvaljuje djecu što su primila njegovog Anđela. Sveti Nikola objašnjava djeci da se do njegovog mobitela ne dolazi brojevima, već srcem i dobrim djelima, da čine ono što oni žele da drugi njima učini i da nadasve, ljube Boga svim srcem. Sveti Nikola nagrađuje dobrotu djece poklonima, pjesmom i plesom kojima se svi vesele.

Svetog Nikolu danas znamo kao zaštitnika pomoraca, djevojaka, siromaha, studenata, farmaceuta, pekara, ribara, zatvorenika, trgovaca i putnika, male djece, a sve Nikoline, Nikole, i Nike taj dan slave imendan. Ovako je u veselom raspoloženju i s mnogobrojnim poklonima ispunjeno svako dječje srce i završena je još jedna priredba u okviru manifestacije Advent u Ogulinu.