KAKO MIRIŠE PODNE

Autor: Danko Bertović, 16. 10. 2015.

Povodom Dana slijepih osoba koji se obilježava 15. listopada, sat Hrvatskoga jezika u utorak, 13. listopada posvetili smo ovoj temi.

U goste smo pozvali gđu Zvjezdanu Jurjević, dugogodišnju aktivisticu Udruge slijepih i slabovidnih osoba u Ogulinu koja nam je pokušala prenijeti neka iskustva slijepih osoba s kojima je  živjela i radila. Usto smo i proširili interpretaciju lektire „Bijeli klaun“ Damira Miloša koju smo upravo pročitali, a koja govori o dječaku koji ne raspoznaje boje.

Gđa Zvjezdana opisala nam je ulogu pomagala za slijepe – bijeloga štapa te je naglasila da svijet slijepih nipošto nije dosadan i prazan, već može biti izuzetno bogat i zanimljiv.

Potom nam je pročitala priču Mirka Vidulića „ Kako miriše podne“ koja oživljava zagrebačke ulice uz pomoć svih osjetila.

Priča i gostovanje gđe Zvjezdane izvrsno su nadopunili naša razmišljanja o lektiri te smo zaključili da ne treba imati predrasude prema drugačijima jer se, kako to kaže još jedan književni lutalica, Mali princ, samo srcem dobro vidi.

VII. b i nastavnice Nataša Možgon i Jasenka Šeremet